Sosyal Medya Hesaplarımız

İşyerlerinde Temel İlk Yardım Eğitimi Zorunluluğu

42 kez görüntülendi

İşyerlerinde Temel İlk Yardım Eğitimi Zorunluluğu

İşyerlerinde temel ilk yardım eğitimi zorunluluğu, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile zorunlu kılınmıştır. Bu yasa gereğince işyerlerinde belirli sayıda çalışanın ilk yardım eğitimi alması mecburi hale getirilmiştir. İşyerlerinde kaç kişinin temel ilk yardım eğitimi alması gerektiği bilgisi de İlk Yardım Yönetmeliği’nde açıkça belirtilmiştir.

Olası bir kaza ya da yaşamı riskli hale getiren olumsuz bir durumda, uzmanlar ya da bilgili kişiler tarafından ilk yardım uygulaması yapar. Bu uygulama ile yaralı – iyi durumda olmayan kişi ya da kişilerin hayatının kurtarılması ya da durumun daha da kötüye gitmemesi bekleniyor. İlk yardım uygulaması tıbbi gereçler olmadan mevcut ekipman ve araçlar ile yapılan ilaçsız bir müdahaledir.

İşyerlerinde Temel İlk Yardım Eğitimi Zorunluluğu + İstanbul Batı İlkyardım Eğitim Merkezi, Temel Eğitim, Yenileme Eğitimi

İşyerlerinde oluşabilecek kaza ve yaralanma durumlarında sağlık ekipleri gelene kadar ilk müdahalenin yapılması hayati önem taşır. Özellikle fiziksel olarak güç gerektiren, makineler ile çalışılan ya da yerden yüksekte yapılan işler için ilk yardım bilen kişilerin bulunması fayda sağlar. Kan kaybının durdurulması, kalp masajı yapılması vb. gibi acil müdahaleler gerçekleştirilerek kişinin hayatta kalması sağlanır. Bu sebep ile ilgili yasa uyarınca işyerlerinde temel ilk yardım eğitimi zorunluluğu getirilmiştir.

Özellikle tehlikeli iş kolları, fiziksel güç gerektiren çalışma ortamlarında ve iş yerlerinde olası bir kaza durumunda hızla ilk müdahale yapılmalıdır. Sağlık görevlileri gelene kadar kaza geçiren kişiyi hayatta tutmak için ilk yardım eğitimi almış kişiler ilk müdahalede bulunmalıdır. Fakat işyerlerinde temel ilk yardım eğitimi zorunluluğu kapsamında eğitim almamış ve ilk yardım bilgisi olmayanların müdahale etmeye çalışması ise kişinin hayati riskini daha da artırabilir. Çünkü durumun analiz edilmeden, bilgili kişi tarafında uygulanmayan bir müdahale hareketi, durumu daha da zorlu hale getirebilir. Sonucunda ise kişi hayatını kaybetmesi mümkündür. Mevcut durumu daha kötü olabilir ya da farklı sorunlar ile karşı karşıya kalabilir.

“İşyerlerinde temel ilk yardım eğitimi zorunluluğu” başlıklı bu içeriğimizde temel ilk yardım eğitimi konusunu ele aldık. Temel ilk yardım uygulamaları, iş yerlerinde bulunması gereken ilk yardım eğitimi almış kişi sayısı gibi konuları uzman eğitimci kadromuz ile kurslarımız kayıtlar için sizleri beklemektedir.

İşyerlerinde Temel İlk Yardım Eğitimi

işyerlerinde temel ilk yardım eğitimi zorunluluğu kapsamında eğitim

 

05518231660
Web Tasarım