Sosyal Medya Hesaplarımız

Mesleki Eğitimi

45 kez görüntülendi

 

MEB ONAYLI MESLEKİ EĞİTİM BELGESİ

BAŞVURU NOKTASI

MESLEKİ EĞİTİM

Mesleki Eğitim, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun’unun  17’inci maddesine göre işveren “Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde çalışanlarının mesleki eğitim almasını sağlamalıdır.
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaştı ve mesleki eğitim belgesi zorunlu hale getirildi.

MESLEKİ EĞİTİM NEDİR ?

Mesleki Eğitim Mevzuatında : örgün veya yaygın eğitim yoluyla bireyleri mesleğe hazırlamak, meslek sahibi olanların mesleklerindeki gelişimlerini ve yeni mesleklere uyumlarını sağlamak amacıyla gerekli bilgi, beceri, tavır ve değer duygularını geliştiren ve bireylerin fiziki, sosyal, kültürel ve ekonomik yeteneklerinin gelişim sürecinin bir plan içerisinde yürütülmesini sağlayan eğitimdir.

HANGİ İŞLER İÇİN MESLEKİ EĞİTİM ALINMALIDIR ?

Hangi firmalar, Hangi iş yerleri ve meslek türleri Mesleki Eğitim almalıdır? 6331 sayılı kanunun 17. Maddesine göre mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde yapacağı iş ile ilgili mesleki eğitim belgesi olanlar çalıştırılabilir. Mesleki eğitim belgesi alması gereken iş grupları şöyledir ;
Soğuk demircilik ve her çeşit kaynak işleri
Fayans,porselen ve seramik imaline ait işler
Duvar,sıva,yalıtım,boya,baca vb.yapı işleri
Her türlü zeminin hafriyatı, yarma ve doldurma işleri
Selülozik,sentetik ve her çeşit boya imali işleri
Her türlü siloculuk işleri
İtfaiye vb. işlerde söz konusu yönetmeliğin ekinde 17 başlık altında yer alan 109 işte , işveren yapılacak iş ile ilgili mesleki eğitim belgesi olmayan işçiyi çalıştıramaz.

191 Eğitim Modülü

Eğitim Modülleri Nedir? Hayat boyu öğrenme genel müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan modüllerdir.

Toplamda yetkili olduğumuz 191 adet modül bulunmaktadır. Tüm modüllere “191 Modülün Tamamı” linkinden ulaşabilirsiniz.

 

 

Web Tasarım